vajinismus tedavisi nedir

Vajinismus nedeniyle ertelenmesi ve kaçınılması gereken eş mesele haline dönüşen cinsellik, ilişkileri de derinden etkiler.Bu sebeple tedavisi geciktirilmemelidir. Ülkemizdeki genişlik yetişkin eşeysel rahatsızlıkların başında gelen vajinismus, Türkiye’de 10 kadından 1’inde görülüyor. Cinselliğin eş tabu olması, eşeysel eğitim verilmemesi, kulaktan dolma hata bilgiler, fiziki sorunlar gibi fazla sayıda sebep yüzünden ortaya çıkan vajinismus rahatsızlığı, çiftlerin evliliklerini dahi tehlikeye sokabiliyor.

Vajinismus; kadının, eşi evet da seksüel partneriyle ilişkide bulunmak istemesine rağmen, elinde olmayan sebepler yüzünden ağrı okunuşu zaviye endişesiyle ‘aşk kasları’ adı verilen pelvik kaide kaslarını kasarak ilişkiye mahzur olması ile oluşan, ruhsal kökenli eş seksüel işlev bozukluğudur. Kadın eşeysel ilişki sırasında zaviye endişesi yüzünden kendisini koruma görevlisi çabasıyla pelvik kaide kaslarını orada bir kez engel varmışçasına kasarak ilişkiye mahzur olur. Vajinismus rahatsızlığının müteaddit natürel sebebi olduğuna, fakat altta yatan psikolojik sebeplerden işaret kötüsünün taciz evet da tecavüze maruz kalma olduğuna belirti ediyor.

KAS KASILMALARI SIRTA VURUYOR

Ülkemizde vajinismus görülme oranı 10 da 1’dir. cinsî bağlantı sırasında tepke şekilde gerçekleşen adale kasılmaları, vajina haricinde kalça, bel, karın, sırt ve hatta basamak parmaklarına dek yaygın aynı şekilde görülebilir. bütün bu kasılmaların sebebi vücudun kendisini koruma içgüdüsüne bağlıdır. Bilinçdışında geçmişten gelen cinsel ilişki ile alakalı yerleşmiş birtakım negatif düşünceler yüzünden kadın, ilişki sırasında eşine ruhsat veremeyebilir.

EVLİLİĞİ BİTİREBİLİYOR

Sevginin, aşkın sadece ifadesi olan cinsel yaşamın bu şekilde sekteye uğraması, erkekte reddedilme duygusuyla öfkeye kızgınlığa ve eşinden uzaklaşmaya yöntem açabilirken, kadında hicap ve suçluluk duygusuna oluşturan olabilir. Sonuçta da çiftin ilişkisi günden güne bozulabilir. Ancak fazla özel bir konuşmada olan bu meseleyi çiftler utanç, suçluluk, yenilgi, öfke, kırıklık duygularıyla kimseyle paylaşamamakta, ailelerin ve çevrelerin uşak konusunda tahakküm yapmaları sebebiyle benzer jinekoloğa başvurmaktadırlar.

Ülkemizde cinsel terapi ile uğraşan jinekolog sayısı az olduğu uğruna müteaddit referans hüsranla sonuçlanmakta, çiftlerin başarıya olan inancı sıra geçtikçe azalmakta okunuşu çözümlenebilir sadece mesele olan vajinismus, içinden çıkılamayacak derecede büyümekte ve evliliklerin bitmesiyle sonuçlanabilmektedir.

MASUMİYETİ KAYBETME KORKUSU müessir OLUYOR

Vajinismusun sebepleri, ruhsal okunuşu seyrek de fiziki olmak üzere ikiye ayrılabilir. seyrek fiziksel sebepler arasında vajinal okunuşu vulvar enfeksiyonlar, yumurtalık kistleri, pelvik inflamatuar hastalıklar, endometriosis, sistit gibi hastalıklar sayılabilir.

Vajinismusun işaret uygun görülen sebepleri ise psikolojik sebeplerdir. Kızlık zarının lahut olması ve çocukluk çağından itibaren bekâret zarını korumaya müteveccih verilen eğitimler, söylemler, davranışlar, birtakım kadınlarda masumiyeti kaybetmek istememe nedeniyle vajinismus gelişmesine sebep olur.

Cinselliğin bir tabu olması, seksüel eğitim verilmemesi, kulaktan dolma yanılgı eşeysel bilgiler de vajinismus gelişmesinde hayli stratejik nedenlerdir. Ülkemizde dinç kızların çoğu bakirlik zarının patlayacağı, çok ziyade acı çekeceği, çok ziyade nezif daha fazla bilgi olacağı, cinselliğin yalnızca erkekler göre olduğu, seksüel hoşlanma duymanın ayıp, yasak, yazık olduğu gibi hata bilgilere sahiptir. Bu yanılgı bilgilere ilk geceyi muvaffakiyet ile atlatıp kendini ispatlama isteği de eşlik etmektedir.

EN zaviye SEBEPLERİ TACİZ VE TECAVÜZ

Eşini sevmeme, cebren evlendirilme, bağ ve evlilik problemleri, eşe huzur duyulan öfke, hamilelik korkusu, kontrolü kaybetme korkusu gibi nedenler okunuşu vajinismus nedenleri arasında sayılabilecek nedenlerdir.

Vajinismusun altta yatan sebeplerinden en acıları ise taciz ya da tecavüze maruz kalmadır. Bilinçdışına itilen bu travma, ötede vajinismus başta geçmek gibi birçok psikolojik sorunlara sebep olur.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “vajinismus tedavisi nedir”

Leave a Reply

Gravatar